İZNİK GÖLܒNDE ZAFER KUPASI HEYECANI

0

İznik’te ulusal çapta ilk kez gerçekleşen kürek yarışları İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi’nde Türkiye Kürek Federasyonu, İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediye Başkanlığı koordinasyonuyla yapıldı.

Zafer Kupası Yarışlarına 24 hakemin kontrolünde 16 kategoride 9 Takım ve 120 sporcunun katıldığı kürek yarışları kıran kırana geçti.

Zafer Kupası Kürek Yarışları Programına İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Necati Tosun, Mehmet Hıştıroğlu, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor MüdürüHüseyin Coşkun, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Genç, Müze Müdürü Haydar Kalsen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Semerci ve kürek severler katıldı.

Zafer Kupası Kürek yarışlarında konuşan Belediye Başkanı Osman Sargın “İznik Gölü’nde ilk defa ulusal çapta kürek yarışları gerçekleşiyor. Burada ki amaç İznik Gölü’nün her alanda aktif hale getirilerek turizme de kazandırılması. Ben bu anlamda Kürek Federasyonu Başkanımıza ve ekibine de çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonrada bu faaliyetlere devam edeceğiz. Bugün 120 sporcuya ev sahipliği yapıyoruz. İznik Gölü için çok güzel bir etkinlik. İznik bir turizm cenneti.İznik Gölü de insanlık için büyük bir nimet.Federasyondan da aldığımız söz ile her yıl İznik Gölü’nde ulusal bir yarış gerçekleştireceğiz” dedi.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven ise konuşmasında “Kürek sporu genelde göllerde ve barajlarda yapılıyor. Su sporları için İznik mükemmel bir yer. Burada bu sporların yapılması gençliğin geleceğe dönük sporların içinde olması açısından da önemli. Dünyada bu yarışlara baktığınız zaman kürek sporu önemli yerlerde. Türkiye’de çok yer dolaştık bu yerlerin arasında İznik en uygun ve güzel yerlerden biri. Gerek konum olarak gerekse de doğası açısından bir spor şehri. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayacak nimetler İznik’te mevcut. İznik, tarihi ve doğayı sporlarla ve sporcuyla buluşturmayı başarır ise çok büyük faydasını görecektir” dedi.

İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasında “Bugün İznik ilçemizde Belediye Başkanlığı Zafer Kupasını gerçekleştiriyoruz. Buda İznik’te bir ilk. İlklerin başkenti, tarih başkenti İznik’imizde bu faaliyetin gerçekleşmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz. İznik Gölü başlı başına önem arz eden bir göl. Bu göl ayrıca dünyanın en iyi günbatımının, güneşin suyla buluştuğu bir göl. Bunun yanı sıra sportif etkinliklerinde yapılıyor olması ilçemize, gölümüze değer katıyor. İznik ilçemiz Unesco adayı da olan bir şehir. Adaylık yolunda da bu dağası ve tarihinin yanında bu tür faaliyetlerde önem arz ediyor. Faaliyetin gerçekleşmesinde emeği geçen kurum kuruluş ve sporculara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum ” dedi.

İznik Belediyesi Zafer Kupası Kürek Yarışlarında Gençler kategorisi birincisi Galatasaray, Küçükler kategorisi birincisi Galatasaray “A”, Deniz Küreği Kadınlar kategorisinde birinci Altınboynuz Spor Kulübü, Deniz küreği erkekler birincisi Beşiktaş, Yıldızlar kategorisi birincisi Hereke Nuh Çimento Kürek Takımı oldu. Ayrıca Deniz Küreği U19 kızlarda İznik Spor Kürek Takımı 2.21.55 süre ile birinci oldu.

Yarışmada dereceye giren sporculara protokol üyeleri tarafından İznik Çinisinden yapılan madalyalar verilirken, emeği geçen kurumlara da plaket ve İznik Çini Tabağı takdim edildi.


Leave A Reply

Your email address will not be published.