İznik’te Sokak Köpekleri Kısırlaştırıldı

0

İznik Belediye Başkanlığı ‘nın başlatmış olduğu çalışma ile yüzlerce sokak köpeği toplanarak Denge Veterinerlik tarafından kısırlaştırma işlemi, kuduz aşısı, parazit aşısı ve diğer aşılar yapılarak kulaklarına mavi küpe takıldıktan sonra doğal ortamlarına geri bırakıldı.

İznik Belediyesi’nin, başlattığı proje ile Denge Veterinerlik uzman ekipleri gezici “Köpek Kısırlaştırma Aracı” ile çalışmalara başladı. İznik’in değişik noktalarında yakalanan başıboş köpekler, boş bir alanda duran mobil araçta aşıları yapıldıktan sonra kısırlaştırıldı.

Dört gün boyunca İznik’te çalışmaların sürdüğünü ve sokak köpeklerinin kısırlaştırıldığını belirten İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, “Bu proje ile başıboş köpekler sokaklardan alınıyor, aşılanıyor ve kısırlaştırılıyor. Parazitlere karşı tekrar ilaçlanıyor ve alındıkları yerlere bırakılıyorlar. 4 gün süren çalışmamızda yüzlerce hayvan aşılanarak kısırlaştırılması yapıldı” dedi.

“Sokak Hayvanlarını Aşılama ve Kısırlaştırma” projesinin insan sağlığı için olumlu bir çalışma olduğunu belirten Başkan Sargın, daha önce çok sayıda il ve ilçede bu projenin uygulandığını belirterek, “Bizde İznik’te de bu çalışmaları yaptık. Sokak köpeklerini kısırlaştırıp, aşılayarak yeniden doğal ortamlarına bıraktık. İznik Tarihi ve Kültürel değerleri turizm alanında önemli bir merkezdir. Turizm ve sağlık nedeniyle de bunu yapmamız gerekiyordu. Özellikle köpeklerden insanlara kuduz başta olmak üzere bulaşan önemli hastalıklar var. Bu hastalıklardan korunmak için bu çalışmayı yürüttük. Bunun yanı sıra çocukların da sıkça muhatap oldukları bu köpeklerin aşılanması sağlık açısında önemli kazanımlar sağlayacaktır” diye konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.