Ayan Özer’den Basın Açıklaması

0

“Alt yapı çalışmaları başladığı günden beri İznik, yap-boz tahtası gibi bir yer sökülüyor bir yer takılıyor. Toz duman çamur yetmiyormuş gibi, İznik halkının ve devletin parası har vurup harman savruluyor. Size bir iki örnek vereceğim. Atatürk caddesinde alt yapı çalışmaları bittikten sonra asfalt çalışması yapıldı. İznik’in bir caddesi tozdan çamurdan kurtuldu nihayet dedik.

Arkasından belirli bir süre sonra kaldırımlar sökülmeye başlandı. Düzensiz bir yapılaşma ile çökenler ve yeniden tamirler, kaldırımla asfalt aralarına araba düşme kazaları, yabancıları İznik’e geldiğine pişman eden bir görüntü ile bir yer bitmeden, bir yere başlamalar esnafı perişan etti.

Bu kaldırım çalışmaları yapılacaksa niye sıcak asfalt attınız. Sayın belediye başkanı, bir çalışma planınız yok mu? Terzi, kumaşını iki kere ölçer bir kere keser derler.

Bu düzensiz çalışmalar ile tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim ödeyecek bu sorumluluk kimin?

İznik’e yeni bir belediye binası yapacağız dediniz yer olarak Yenişehir kapı dışı Kırgızlar türbesi arkasındaki boş alanı yer gösterdiniz. Projeleri basında yer aldı. Ancak, aylar geçti bir şey yok .bir kazma dahi vurulmadı. Bir de şimdiki belediye binamızın önünde hummalı bir çalışma var. Dış cephe kaplaması yaptırıyorsunuz. Yenisi yapılacaksa tüm binaya niye kaplama yapıyorsunuz? Dış kaplama ile de akıllarda soru işaretleri bırakılmakta. Ben yaptım oldu diyorsunuz. Yeni makam aracınızı aldığınız gibi, çini kaplamaya da hayır sever iş adamlarımı sponsor oldu. İznikli de bilsin, bizde bilelim. Bir de dış cephe kaplamasında Mustafa Kemal Atatürk’ün telgrafının yer alacağına dair söz vermiştiniz. Bu olacak mı diye bekliyoruz.

Sayın AKP ilçe başkanı Mahmut Hersekli, 08/01/2014 tarihinde dönemin belediye başkanı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Göl sahil yolunun yapımı ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı. “Alt yapının yapılacağını biliyordun neden parke çalışması yaptın.” “İznik belediyesini ve devleti zarara uğrattın” dedi ve de haklıydı. Eğri oturup doğru konuşmak gerekir.

Peki sayın Hersekli, yapılanlar için niye iktidar ilçe başkanı olarak şimdi konuşmuyorsunuz.

Bu yollar durmadan sökülüp yapılıyor, şu anki belediyenin ve devletin parası nereye gidiyor, size soruyorum. Ayarını bozduğunuz kantar bir gün gelip sizi de tartar. Bunu sakın unutmayın.

İznik, hepimizin bildiği gibi dünya üzerinde nadide bir yer. TARİHİ, GÖLÜ ÇİNİSİ, ZEYTİN, ÜZÜMÜ, AYSAOFYASI VE İNCİL’İN KABUL EDİLDİĞİ YER. Hıristiyan dünyası ve Müslüman dünyası için çok önemli bir yer. Böyle bir cennet şehir de yaşıyoruz. Tarih boyunca bu cennet şehri çok iyi anlamışlar ve başkent yapmışlar. Kervansaraylar, medreseler, hanlar, hamamlar yapmışlar.

Bir de günümüze bakınız bu tarihi yere gezmeye ve gelenlerin çektiklerine bakınız.

İznik’te en işlek bu caddeleri ya daralttınız ya da kapattınız. Cumartesi ve Pazar günü arabalar yollara sığmıyor. Park sorununa girmiyorum bile. Tüm şehirlerde belediyeler, yollarını genişletmeye çalışırken siz hangi akla hizmet ederek daraltıyorsunuz bunu da anlamış değiliz.

Siz bu ana caddelerimizdeki sorunları ne otopark sorununu ne de yönlendirmeleri çözemiyorsunuz.

Atatürk caddesi sorunu nasıl çözeceksiniz. Bu esnafın ve vatandaşın çilesi ne zaman bitecek.

Göl sahil caddesinde yaz mevsimi boyunca gelen tur otobüsleri ve piknikçiler hele hafta sonunda düğünlere ve cemiyetlere denk geldiğinde trafik felç 5 caddemizde de durum bu.

Abdulvahap sancaktar türbesi düzenleme çalışmaların da meydana çıkan mezar odaları ve Hisardere yolunda çıkan mezarlarla ilgili olarak da belediye ve büyükşehir çalışmaları ile ilgili tatmin edici bilgilerin İznik halkına doğru bir şekilde basın yoluyla verilmesini talep ediyoruz.

AKP İktidarında İznik’in kaybettikleri de var. Bunlar, ilçe Askerlik Şubesi ve cezaevi. Bunların İznik’e ufak da olsa esnafa girdisi vardı.

Doğal gazın ne zaman bağlanacağı, göle yapılan izinsiz dolgu ve düzenleme çalışmalarını söylemeye gerek yok. Bunu herkes merak ediyor. İznikli hemşehrilerimiz, belediye başkanı Osman Sargın ve AKP ilçe başkanı Mahmut Hersek’ten açıklama bekliyor” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.