GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İZNİK

0

Eski adıyla “Nikea” olan İznik, her avuç toprağı binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş, bölgede, yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşelerinde yerini almış bir kenttir. Dört imparatorluğa başkentlik yapmış nadir yerleşimlerden biri olan İznik gerek doğal havası ile gerekse çiniciliğinin gelişimi ile tarihte bilinen yapılar üzerindeki çini kaplamalardan açık-seçik görülebilir.

 

1378-1391 yılları arasında yapılan İznik Yeşil Cami minaresini süsleyen en eski Osmanlı çinileri teknik ve dekor bakımından Selçuk geleneğini devam ettirmekle beraber renk ve tonları onlardan daha zengindir. Son yüz yılın en iyi keşiflerinden biri olarak bilinen bazilika sular çekilince ortaya çıkmasıyla birlikte İzniğe olan ilgi daha çok artmış durumda. Dünyanın en iyi 10 keşfi arasında yer alan 2 bin yıllık Bazilika yaşanan kuraklığa bağlı olarak su yüzeyinin üzerine çıkması ile birlikte herkesin aklında şu soru oluştu. Bu kuraklık nereye varacak ve gerekli tedbirler neler? Şuan günümüzde kuraklık dolayısıyla 10 metre kadar daha çekilen İznik gölü görenleri şaşkınlığa uğratmakta. İlerleyen zamanlar da göl için hangi çalışmaların yapılacağı da merak konusu. Bursa’nın güzel ilçelerinden biri olan İznik’i gezip tarihi dokusuyla buluşmanız dileklerimle bir sonraki köşe yazımda hoşcakalın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds