DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMAK İÇİN SEBEPLER?

0

Diksiyon ve etkili Konuşma neden önemidir?

 

Sorusunu aşağıda beş konu başlığı olarak detaylı olarak inceleyeceğiz ama öncelikle ön düşüncelerimizi sunarak başlayalım. Diksiyonumuz ve konuşma tarzımız bizi dış görünüşümüzden sonra karşımızdaki kişiye tanıtan ve iletişimde olduğumuz kişiye en keskin etkiyi bırakan ikinci etkendir. Aslında bu konu bu kadar önemli iken bazı kişiler neden bu kadar düzensiz diye sorular sorarsak ve cevaplarsak belki de daha iyi bir şey yapabilmiş oluruz. Ancak bu yalnızca bir şakadan ibaret ve öyle kalacak biz kendimizle ilgili konuşmaya devam edelim ve kendimizi geliştirelim, sonrasına geldiğimizde başkaları içinde harekete geçeriz çünkü unutmayın eğer etkili konuşma tarzına sahip olursanız başkalarına katkıda bulunmakta daha az zorlanacaksınız.

 

  1. Çünkü bizim kendimizi tanıtma biçimimizdir. İşimizde ve hayatımızdaki insanlardan hayallerimizden hedeflerimizden bahsederken ne kadar düzgün bir diksiyona ve etkili konuşma yeteneğine sahipsek kendimizi o kadar iyi tanıtacağız. Ve biz insanlar iletişime başlamadan önce kendimizi iyi bir şekilde tanıtma yetisine sahip olmalıyız ki o insanlarla kuracağımız iletişimin devamı daha sağlam temellere dayansın. Böyle olması bizim o kişilere kurmak zorunda olduğumuz iletişimin başarıyla kurulmuş ve sonuçlanmış olmasını sağlayacaktır. Aksi bir halde daha başlamadan biten bir iletişime sahip oluruz. Bunu kimsenin istemeyeceğini hepimiz biliyoruz.

 

  1. Çünkü bizim kendimizi ifade etme biçimimizdir. İnsanlara iletişimde olma sebeplerimizin başında bazı ihtiyaçlarımızın veya gereksinimlerimizin karşılanabilmesi için kendimizi ifade etmek zorunda olmamız. İletişim kurmak zorunda olduğumuz kişiye kendimizi doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade edemememiz halinde sonuçları ihtiyaçlarımızın veya gereksinimlerimizin karşılanmaması kadar ağır olabilecektir. Bütün insanlar beli başlı ihtiyaçları giderebilmeleri sayesinde yaşamlarını devam ettirirler. Temel ihtiyaçlarımızdan biri de barınma ihtiyacıdır. Kendi standartlarımızda bir ev kiralayacağınızı düşünelim ve kendinizi doğru ifade etmek ve yansıtmak konusunda problem yaşıyorsanız o evin sahibi size evini kiralama konusunda tereddüt yaşayacaktır ve kendisini haklı görecektir. Ama sizin itiraz hakkınız olmayacaktır.

 

  1. Çünkü bizim kişiliğimizi ve kalitemizi yansıtır. İletişim halindeyken seçtiğimiz konuşma tarzımız ve kullandığımız diksiyon tıpkı evden dışarı çıkmak için hazırlanırken seçtiğimiz kıyafetlere benzer. Hangimiz evden çıkmadan önce düzensiz ve kirli giyiniriz ki. Tabi ki hiç birimiz. Ancak yaptığımız konuşmalarda kirli cümleler ve düzensiz bir diksiyon kullanırsak insanlar bizim hakkımızda yanıldıklarını düşünebilirler. Örnekleyecek olursak düzenli ve temiz giyinen birisinin düzensiz ve kiri konuştuğunu fark edersek onun başkasının kıyafetlerini ödünç aldığını aslında onun gözüktüğü kişi olmadığını düşünürüz. İsterse o kişi çok pahalı markaların kıyafetlerini kullanıyor olsun sonuç değişmez yaptığımız konuşmaların açığını hiçbir kıyafet ya da marka kapatamaz.

 

  1. Çünkü ulaşmak istediğimiz hedeflerimizi anlatma biçimimizdir. Diksiyonumuzu ve etkili konuşma yeteneğimizi çoğu zaman istediğiniz şeyler elde etmek yahut hedeflerimize ulaşmak için kullanırız. Örnekleyecek olursak; Yıllardır beklediğimiz maaşımıza zam gelecek ya da terfi edeceğimiz gün gelmiştir ve patronumuzun veya yöneticimizin karşısında bunun neden gerekli olduğunu anlatmak zorundayız, eğer bunu gerçekten iyi ve kaliteli bir biçimde yapamazsak karşımızdaki insan bizim bunu hak etmediğimiz düşünecek ve bizi istediklerimizi vererek ödüllendirmeyecektir. Bunun yerine patron ve yönetici kısmında da olabiliriz, yıllardır gece gündüz emek verdiğimiz şirketimizin çalışanına şirket vizyonunu iyi ifade edemezsek hiçbir zaman istediğimiz sonucu alamayabiliriz ve bu tamamen bizim hatamızdır.
  2. Çünkü kaçınma imkânımız olmadan devamlı yapmak zorunda olduğumuz şeydir. Hayatımızın her evresinde kendimizi ifade etmek ve anlaşılabilir olmak üzerine kurulu bir düzende yaşıyoruz. Eğer şansın kapımızı çaldığı anlarda (bir insan hep şanslıdır, kapımız yaşamaya devam ettiğimiz sürece her an en az binlerce kez çalıyordur ) kendimizi olduğumuz gibi ifade edemezsek ve bozuk bir diksiyon etkisiz konuşmalar yapacak olursak hiçbir zaman istediğimiz veya hayal ettiğimiz sonuçları alamayız. Benim tavsiyem bol bol yüksek sesle kitap okuyarak söylemekte zorlandığımız kelimeleri ve daha önce hiç kullanmadığımız kelimeleri de kullanarak kelime dağarcığımızı genişleterek daha iyi ve etkili bir konuşma beceresine sahip olabiliriz.

 

Bir sonra ki köşe yazıma kadar görüşmek üzere.

Leave A Reply

Your email address will not be published.