Depremin ardından İznik’te Ev ve arsalara talep patladı

0

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İstanbul Depreminin konuşulmaya başlaması İznik’te ev ve arsa fiyatlarında büyük artışlara sebep oldu. Emlak piyasası taleplere yetişmekte zorlanıyor.

 Başta İstanbul olmak üzere deprem riski taşıyan illerden İznik’e büyük bir talep var bu sebeple şu anda hem kiralık hem de satılık ev ya da arsa kalmadı, satılık ev ya da arsa fiyatları da iki kat arttı. Kiralık evlerde ise yüzde yüze yakın fiyat artışı var.

 “Ev ve arsalara büyük talep var”

 Konu ile ilgili açıklama yapan İznik Emlakçılar Derneği Başkanı Mustafa Can “ İlçemize  özellikle İstanbul’dan yoğun talep var. İstanbul’da ihtimal bir depremden ötürü İznik’te göl manzaralı olan arsalara büyük rağbet var. Müstakil evler ya da merkezdeki imarlı arsalarada çok fazla ilgi var. Çünkü artık hiç kimse çok katlı bir yapıda oturmak istemiyor. Yüksek katlı binalardan çekiniyorlar. Her gün bununla ilgili talepler alıyoruz. İlçemizde kiralarda çok fazla arttı. Minimum artış yüzde yüz desem bu yanlış olmaz. Herkes kendi imkanlarına göre bir ev sahibi olmaya çalışıyor. Bunun içinde özellikle imarlı olan taşra mahallelerine büyük talep var. İznik’te revaçta olan yerlerin başında Göllüce ve Mustafalı mahalleleri geliyor. Burada satılık yer kalmaması fiyatları da yüzde 200-300 oranında arttırıyor. Diğer talepler ise resmi yolu olan ve 5 dönüm üzerinde olan meyve bahçeleri bu gibi yerlere 75 m2 bağ evi yapılabiliyor bu gibi yerlerin fiyatlarında da son zamanlarda büyük artışlar gözleniyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz sene Hespekli Mevkiinde dönüm fiyatı 150-300 bin lira arasında değişirken bu oran şimdi 500-750 binliraya0 kadar yükseldi. İlçemizin en ucuz olan dağ köylerinde bile fiyatlar uçtu desek yanlış olmaz. Candarlı, Hacıosman, Sansarak mahallelerimize de çok fazla talep var. Biz İznik’e olan bu talebin seçimden sonra daha da artacağını öngörüyoruz. Görüştüğümüz alıcıların neredeyse tamamı deprem nedeniyle çok tedirgin olduklarını ve bundan dolayı tek katlı yada iki katlı evlerde oturmak istediklerini söylüyorlar” dedi.

 Can “Geçen sene itibari ile beş senelik ortalamaya bakıldığında İznik’te yılda 22 bin tapu el değiştiriyordu 2023 yılına bakıldığında bu sene bu oranın en az yüzde elli daha fazla olacağını öngörüyoruz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.