KOOPERATİFTEN YÜZ MİLYONLUK REKOR ALIM

Üreticilerimizi mağdur etmemek için 12 Ekim’de alımlara başlayan İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi 26 Kasım itibariyle 11.953 ton ürün ve 88.118.695 TL bedel olarak tarihi bir alım rekoruna doğru gidiyor. Kooperatifimiz faaliyet alanı içinde en çok ürün teslimatı yapan mahalleler arasında Tacir Mahallesi 1.049 ton, Orhaniye Mahallesi 825 ton, Elbeyli Mahallesi 656 ton, Boyalıca Mahallesi 559 ton ürün teslimatı yaptı.

TARİHTE İLK DEFA 13 BİN TON ÜRÜN ALIMI

Ürün alım kampanyasını değerlendiren Kooperatif Başkanı Ali Bulut;  “Marmarabirlik’in tahsisatı olan 12 bin ton ürün alımı gerçekleştiğini ve alımların 13 bin tonlara doğru ilerlediğini, kampanya sonunda ortaklarımızdan toplamda 13 bin tonlar seviyesinde ürün alımının gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. Ortaklarımıza ödenecek ürün bedeli tutarı da 100 milyon TL olacaktır” diyen başkan ,bu zor yılda umuyoruz ki Marmarabirlik’in kıymeti siz değerli ortaklarımız tarafından daha iyi anlaşılmıştır”dedi.

YENİ DEPOLAR YAPILMASAYDI

Başkan Bulut, “Kooperatifimizde çok eski yıllarda yapılan ve atıl durumda olan birçok depoların olduğunu ve depo kapasitesinin İznik Kooperatifine göre düşük olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. 2010 yılında 10.000 ton kapasitenin olduğunu değerlendirecek olursak, yeni alınan arsa üzerine 1.875 ton kapasiteli  CTP tanklardan oluşan yeni depolar yapıldı. Ayrıca merkez alım yerlerinde 1.800 tonluk atıl durumdaki depolar modernize edildi. Geçtiğimiz yıl başlanan ve kampanya öncesi teslim alınan toplam 4 bin tonluk depolar modernize edildi. Birlik Başkanımızın ve Yönetim Kurulunun gayretli çalışmaları neticesinde toplamda 7.500 tonluk yeni depo kazandırılmış oldu” dedi.

Başkan Ali Bulut, Diğer taraftan daha fazla ürün alabilmek için eski depoların hızlı bir şekilde tamir ve sıva işlemleri yapıldı, bir taraftan da bu depolara  ürün konmaya başlanmış olup, bu depoların da  dolmaya yaklaştığını belirtti.

Alınan ürünlerden 4.000 tonluk kısmının diğer Kooperatif depolarına sevk edildiğini bildirdi.

100 MİLYON TL TUTARINDA ÜRÜN ALIMI GERÇEKLEŞECEK

Kooperatif Başkanı Ali Bulut “Bu zor yılda üreticilerimiz ve Kooperatif olarak minimum hata ile kampanyamızın sonuna yaklaşmaktayız. Bugüne kadar ortaklarımıza 35 milyon 700 bin TL ödeme yapıldı. 29 Kasım tarihinde yapılacak olan ödeme ile 43 milyon 370 bin TL ürün bedeli ödenmiş olacaktır.

2018/2019 ürün alım kampanyasında İznik Kooperatifi olarak üreticilerimizden 100 milyon TL’ye yakın ürün alımının yapılacağını tahmin ettiklerini belirten Ali Bulut, ortaklarımıza piyasa şartlarında ki en iyi fiyatı vererek, daha fazla ürün almanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.